Lubforum.pl

Odwiedź Lublin i poznaj jego skarby

Pierwsza praca w Lublinie – gdzie jej szukać?

Pierwsza praca to nowe wyzwania, codzienne obowiązki… Ale także możliwość nawiązania niezwykle cennych kontaktów, sprawdzenia w praktyce zdobytej na studiach albo w szkole wiedzy oraz zweryfikowania, co tak naprawdę chce się robić zawodowo. Wiele osób swoją przygodę z rynkiem pracy zaczyna od zajęć dorywczych – np. w gastronomii czy w handlu.

Lublin jest miastem młodych ludzi – to największy ośrodek akademicki nie tylko w województwie lubelskim, ale i w całej wschodniej Polsce. Dlatego szukając pracy w niektórych popularnych zawodach, trzeba się liczyć z dużą konkurencją. Co warto wiedzieć, wkraczając na lubelski rynek pracy? Gdzie szukać zatrudnienia?

Pierwsza praca – co należy wiedzieć?

Jeśli szukasz pierwszej pracy w Lublinie, zacznij od researchu zapotrzebowania pracodawców w mieście i oceny Twoich szans na znalezienie zatrudnienia. Jak się do tego zabrać? Możesz zerknąć na prognozę Barometr zawodów, w której znajdziesz listę profesji deficytowych (poszukiwanych przez pracodawców) i nadwyżkowych (takich, w których wiele osób szuka pracy) w Lublinie.

Przeglądając oferty typu praca Lublin, z pewnością zauważysz, że wiele z nich kierowanych jest do osób z rocznym lub dwuletnim doświadczeniem zawodowym. Niemniej część pracodawców chętnie zatrudnia zdolnych i ambitnych absolwentów oraz studentów, przyucza ich do zawodu i dzięki temu zyskuje wykwalifikowaną kadrę. Dobrym pomysłem na wkroczenie w karierę zawodową może być też udział w programie stażowym. Najlepsi stażyści zwykle otrzymują propozycję zatrudnienia.

Pierwsza praca po studiach lub jeszcze podczas nauki nie zawsze jest spełnieniem marzeń. Wiele osób zaczyna od prac dorywczych, także niezwiązanych z zawodem, jaki chce w przyszłości wykonywać. Potraktuj takie zajęcia jako szansę na zdobycie doświadczenia, sprawdzenia się w nowej roli. Niezwykle przydatne są też umiejętności, jakie wyniesiesz z procesu rekrutacji do pracy – przygotowanie dobrego CV, listu motywacyjnego, opanowanie stresu i sztuka autoprezentacji podczas rozmowy o pracę czy wreszcie negocjacje finansowe z potencjalnym pracodawcą pozwolą Ci nabrać pewności siebie w stawianiu kolejnych kroków w karierze.

Pierwsza praca – jak ją znaleźć w Lublinie?

Sytuacja na rynku pracy w Lublinie jest stabilna, a przekrój branżowy tutejszych firm dość szeroki, co widać w różnorodności ogłoszeń. Planując podjęcie się pierwszej pracy, wielu kandydatów nie do końca wie, jakie stanowisko wybrać, czy szukać wakatu w prywatnej firmie, czy jednostce budżetowej, w dużej korporacji, a może w małym startupie. Możliwości jest bardzo dużo, dlatego warto przeglądać ogłoszenia na kilku pokrewnych stanowiskach, sprawdzać wymagania i zakres obowiązków. Nie zalecamy masowego wysyłania CV – dobrze jest dostosować dokumenty aplikacyjne do wymagań konkretnego pracodawcy.

Gdzie szukać ogłoszeń? Przede wszystkim w internecie – na portalach pracy, w mediach społecznościowych, na stronach konkretnych firm. Warto korzystać z wygodnych narzędzi, które oferują serwisy poświęcone rekrutacji. Publikowane na praca.pl oferty pracy są zawsze aktualne. Dzięki temu nie tracisz czasu na przeglądanie zakończonych już naborów. Na stronie można też ustawić powiadomienia o nowych ogłoszeniach, skorzystać z kreatora CV.

W poszukiwaniu zatrudnienia przyda się również wizyta w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie. Warto zasięgnąć informacji, jakiego typu wsparcie można uzyskać. Urząd (po spełnieniu przez bezrobotnego ustawowych warunków) dofinansowuje studia podyplomowe, kieruje na staże, świadczy usługi doradztwa zawodowego.

Pamiętaj, że możliwości na rozpoczęcie kariery w Lublinie jest całkiem sporo. Aby jednak szybko znaleźć pierwszą pracę, trzeba być systematycznym i nie tracić motywacji. Powodzenia!