Lubforum.pl

Odwiedź Lublin i poznaj jego skarby

Lublin dla ciekawych – Stare Miasto

Ciekawa historia

Lublin to piękne miasto, na terenie którego z historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Kto chce w pełni poczuć magię tego miejsca i nacieszyć się widokiem cennych zabytków, ten w czasie wycieczki po jego terenie koniecznie powinien odwiedzić Stare Miasto. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Dzieje Starego Miasta sięgają czasów średniowiecza, kiedy to wokół zamkowego wzgórza zaczęła się rozwijać osada. W pierwszej połowie XIV wieku otrzymała ona prawa miejskie oraz szereg przywilejów, dzięki czemu mogła się dynamicznie rozwijać. Stare Miasto do dziś może się pochwalić ciekawą zabudową oraz historycznym układem urbanistycznym. Bardzo ważne miejsce zajmuje tu rynek, w pobliżu którego jeszcze w XIX wieku wznosił się kościół farny (dziś przypominają o nim już tylko średniowieczne fundamenty). W okresie średniowiecza Stare Miasto otoczone było murami obronnymi, jednak już w XVII wieku nie miały one większego znaczenia. Efekt? Spora część miejskich umocnień została rozebrana, a o tym, w jakich granicach zamykał się historyczny Lublin, przypomina nam dziś już tylko jego układ urbanistyczny.

Szlak Chasydzki: gdzie warto się wybrać?

Jakie atrakcje czekają na turystów zwiedzających lubelską starówkę?

Na brak cennych perełek architektury nie można tu narzekać, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu dawne bramy miejskie: Krakowska, Grodzka oraz Rybna. Pięknie prezentuje się też Wieża Trynitarska oraz gmach Trybunału Koronnego, czyli dawny ratusz miejski. Pod Starym Miastem prowadzi z kolei ciekawa trasa turystyczna, której pokonanie oznacza spacer po dawnych magazynach kupieckich. Taka podróż będzie dla wielu z nas wspaniałą przygodą oraz szansą na spojrzenie na Lublin z nieco innej perspektywy.