Lubforum.pl

Odwiedź Lublin i poznaj jego skarby

Lublin i jego skarby: bazylika Dominikanów

Piękne miasto

Lublin to piękne miasto, na terenie którego nikt z nas na nudę nie będzie mógł narzekać. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po jego terenie jest starówka, kusząca wiekowymi kamienicami oraz wspaniałymi perełkami architektury sakralnej. Jednym z ważniejszych zabytków, którym warto w tym miejscu poświęcić swój czas, jest bazylika Dominikanów. Jakie czynniki sprawiają, iż cieszy się ona tak wielkim powodzeniem wśród zwiedzających? Na jakie dzieła sztuki warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w jej wnętrzu?

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Bazylika, która dziś jest jednym z najważniejszych zabytków Lublina, powstała z myślą o Dominikanach – zakonnikach, którzy do tego miasta zostali sprowadzeni już w pierwszej połowie XIII stulecia. Pierwszy kościół klasztorny był drewnianą budowlą, dopiero następne były obiektami murowanymi. Obecna forma bazyliki jest efektem prac wykonanych w XVIII wieku, a sama świątynia uznawana jest za jeden z najciekawszych przykładów renesansu lubelskiego. Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Co na Was czeka?

W bazylice tej można zobaczyć ciekawe prezbiterium z klasycystycznym ołtarzem głównym oraz kaplicę Tyszkiewiczów, która służyła m.in. jako chór zakonny. Pięknie prezentuje się też kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, pochodząca z XVIII stulecia. Wielkim zainteresowaniem cieszy się tu również kaplica Firlejów, w której niegdyś przechowywano relikwie Krzyża Świętego. Niestety, zostały one skradzione, a starania o ich odzyskanie trwają do dziś. Kolejna kaplica, która zasługuje na wyróżnienie, to kaplica Ossolińskich, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, Opiekunki dominikanów, potocznie zwanej Matką Bożą Trybunalską. To właśnie przy tym obrazie modlono się o pozytywne zakończenie procesów w Trybunale Koronnym. Wszystkie te skarby sprawiają, że wizyta w bazylice Dominikanów stanie się dla każdego z nas wspaniałym doświadczeniem, a czas spędzony w jej murach dla nikogo nie będzie czasem straconym.