Lubforum.pl

Odwiedź Lublin i poznaj jego skarby

Lublin i jego skarby: co warto zobaczyć?

Wycieczki po wschodniej Polsce mogą się dla każdego z nas okazać rewelacyjną przygodą, a ciekawych miast, w których warto zatrzymać się na dłużej, jest tu sporo. W ich gronie miejsce bardzo ważne zajmuje Lublin – ośrodek miejski kuszący ciekawą historią oraz cennymi perełkami dawnej architektury. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miasta? Jakim zabytkom warto poświecić więcej uwagi?

Dla miłośników sztuki sakralnej

Dla tych, którzy interesują się sztuką sakralną, ciekawym obiektem stanie się lubelska archikatedra, znana jako miejsce przechowywania XV-wiecznego krucyfiksu, wykorzystywanego w trakcie obraz Trybunału Koronnego. W świątyni tej wielkie wrażenie mogą zrobić również pokrywające ściany malowidła iluzjonistyczne oraz obraz Matki Bożej Płaczącej, o którym głośno zrobiło się w 1949 roku za sprawą ukazujących się na nim łez. Druga świątynia, z której Lublin jest bardzo dumny, należy do Dominikanów i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji na tak ciekawej trasie turystycznej, jaką jest Szlak Renesansu Lubelskiego. Kto zajrzy do bazyliki Dominikanów, ten będzie mógł zobaczyć wspaniałą Kaplicę Drzewa Krzyża Świętego oraz kaplicę Marii Magdaleny, w której prezentowany jest obraz przedstawiający wielki pożar miasta w 1719 roku.

Lubelska archikatedra: co warto o niej wiedzieć?

Lubelski Zamek – moc atrakcji dla każdego

Dla tych, którzy interesują się historią, nie lada gratką będzie wizyta na Zamku Lubelskim. Dawniej był on wykorzystywany jako więzienie, dziś rewelacyjnie radzi sobie jako placówka muzealna. Wśród zgromadzonych tu dzieł sztuki wyróżnia się obraz Jana Matejki, przedstawiający scenę zawarcia Unii Lubelskiej. Wielkie wrażenie robi też jedna pamiątka po zamku wzniesionym tu w czasach króla Kazimierza Wielkiego, czyli kaplica Trójcy Świętej. To najstarsza budowla na terenie Lublina oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tym mieście. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten będzie mógł ujrzeć wspaniałe freski z XV wieku, namalowane na życzenie króla Władysława Jagiełły. Freski te są wspaniałym przykładem stylu bizantyjsko-ruskiego, a czas spędzony na ich podziwianiu dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym. To bezcenne dzieła sztuki, które skutecznie przyciągają uwagę zarówno historyków, jak i tych, których fascynuje średniowieczne malarstwo.

Spacerkiem po Starym Mieście

Lublin to również wspaniała starówka, kusząca pięknymi placami oraz historycznymi uliczkami. Z pewnością warto odwiedzić tu słynny Plac po Farze, na terenie którego znajdują się fundamenty po zniszczonej w XIX wieku farze miejskiej. Warto też wybrać się na rynek i przyjrzeć uważnie tak cennej pamiątce z dawnych czasów, jaką jest gmach Trybunału Koronnego. To właśnie tu od XVI wieku zapadały wyroki w sprawach dotyczących przedstawicieli rodów szlacheckich, to dzięki tej instytucji Lublin stał się kolebką polskiego prawa. Do dziś o roli Trybunału Koronnego przypomina placówka muzealna, w której można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat tej instytucji oraz jej przeszłości. Dla tych, którzy chcą zdobyć jeszcze więcej wiadomości na temat Lublina i jego historii, ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w miejskich podziemiach, po których prowadzi interesująca trasa turystyczna. Warto też przyjrzeć się takim budowlom, jak Brama Grodzka oraz Brama Krakowska z charakterystycznym zegarem z początku XX wieku.

Lublin jest wspaniałym miastem, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Wycieczki po jego terenie będą dla nas wspaniałą przygodą oraz lekcją historii, która na długo zapisze się w naszej pamięci.