Lubforum.pl

Odwiedź Lublin i poznaj jego skarby

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin jest pięknym miastem, a powodów, dla których warto zaplanować dłuższy pobyt na jego terenie, jest sporo. Kto w czasie wycieczki po wschodniej Polsce zatrzyma się tu na dłużej, ten będzie mógł przeżyć wyjątkową podróż w czasie oraz nacieszyć się widokiem wielu cennych perełek dawnej architektury. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego miasta?

Lubelski Zamek

Zamek w Lublinie powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, jednak w XVII wieku został on niemal w całości zniszczony. Jedyną pamiątką po tamtym zamku jest kaplica Świętej Trójcy, w której do dziś można podziwiać piękne freski. A zamek? To, co obecnie znajduje się na zamkowych wzgórzu, jest w rzeczywistości więzieniem, wzniesionym przez władze carskie w latach 20-tych XIX stulecia. W roli więzienia Zamek Lubelski sprawdzał się jeszcze w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu, stając się miejscem kaźni dla wielu działaczy niepodległościowego podziemia oraz żołnierzy AK. Dziś budowla ta służy jako muzeum, które swą historią oraz ciekawą ekspozycją skutecznie przyciąga uwagę turystów. Jednym z najważniejszych eksponatów, jakie można tu zobaczyć, jest obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”. Przypomina on o tak ważnym wydarzeniu, jak unia Polski z Litwą, zawarta w Lublinie w 1569 roku.

Brama Krakowska i jej skarby

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków na terenie Lublina jest Brama Krakowska, przez którą większość turystów odwiedzających Lublin wchodzi na teren Starego Miasta. Przed bramą tą rozciąga się jeden z najsłynniejszych placów w mieście – Plac Łokietka. Brama ta znana jest obecnie jako świetny punkt widokowy oraz siedziba Muzeum Historii Miasta Lublina. Główną atrakcją tego miejsca jest zegar wieżowy z 1903 roku oraz jego mechanizm, warto też zwrócić uwagę na takie eksponaty, jak Krzyż Trybunalski oraz liczne pamiątki po powstaniu listopadowym. Brama ta jest jednocześnie znana jako rewelacyjny punkt widokowy, a Lublin podziwiany z tutejszego tarasu widokowego prezentuje się wspaniale.

Bazylika Dominikanów

Wśród licznych zabytków architektury sakralnej, jakimi może się pochwalić Lublin, ta bazylika zajmuje miejsce wyjątkowe. Dlaczego? Bo jest ona nie tylko jednym z najcenniejszych zabytków miasta, ale i jedną z głównych atrakcji na trasie turystycznej zwanej Szlakiem Renesansu Lubelskiego. Świątynia ta zachwyca swą formą i sztukateriami, wielkie wrażenie robią też boczne kaplice. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu kaplica Marii Magdaleny, w której zachował się obraz przedstawiający pożar Lublina w 1719 roku. Warto też zajrzeć do Kaplicy Drzewa Krzyża Świętego, w której znajdują się wyjątkowo cenna dla wiernych relikwia – drzazga pochodząca z krzyża, na którym umarł Chrystus.

Lublin i jego skarby: bazylika Dominikanów

Brama Grodzka i jej dzieje

Kolejną bramą miejską, przy której warto się zatrzymać, jest Brama Grodzka. Wzniesiona między Starym Miastem a Lubelskim Zamkiem, do dziś cieszy oczy swą sylwetką. Co ciekawe, swego czasu brama ta była nazywana Bramą Żydowską, gdyż oddzielała ona dzielnicę katolicką od żydowskiej. Dziś jest to cenna perełka dawnej architektury, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Warto też zajrzeć do jej wnętrza i zapoznać się z wystawą „Portret Miejsca”, która dostarczy turystom wielu ciekawych wiadomości na temat historii Lublina, a przede wszystkim na temat panujących tu stosunków polsko-żydowskich.

Trybunał Koronny: dlaczego warto poznać jego dzieje?

Dla miłośników historii, Lublin to przede wszystkim dzieje Trybunału Koronnego. Jego siedzibą stał się XVI-wieczny ratusz, do dziś będący główną ozdoba lubelskiego rynku. Dziś w gmachu tym mieści się Pałac Ślubów, a dalszym ciągu jednak jest on nazywany Trybunałem Koronnym. Nie powinno to dziwić, gdyż ta instytucja odgrywała bardzo ważną rolę w politycznych dziejach dawnej Rzeczypospolitej. Wieloosobowy Trybunał Koronny zastąpił króla w tak ważnym zadaniu, jakim było wydawanie wyroków sądowych w tych sprawach, które dotyczyły polskiej szlachty. Dzięki temu szlachta mogła liczyć na sprawiedliwe wyroki, a sam Lublin stał się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej władzy sądowniczej.

Plac po Farze

Plac po Farze to jedno z ciekawszych miejsc na mapie miasta, choć po stojącym tu niegdyś kościele pozostały jedynie fundamenty. Trudno dziś uwierzyć, że jeszcze w XIX wieku stała tu fara św. Michała, będąca najważniejszą świątynią dawnego Lublina. Dziś przypominają o niej tylko resztki murów oraz wykonana z brązu makieta, dzięki której każdy z nas może się dowiedzieć, jak wyglądał stojący w tym miejscu kościół. Sam plac robi wrażenie, a panująca tu atmosfera może oczarować każdego z nas.

Z wizytą w lubelskich podziemiach

Ciekawą przygodą oraz wyjątkową lekcją historii dla każdego z nas może się okazać spacer po lubelskich podziemiach. Ta fascynująca trasa turystyczna liczy sobie około 300 metrów długości i prowadzi przez piwnice, dawniej wykorzystywane jako kupieckie magazyny. Można tu zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tego miasta, a przede wszystkim wziąć udział w inscenizacji jednego z największych pożarów w dziejach Lublina.

Lublin to ciekawy ośrodek miejski, na terenie którego każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Turystyka w rejonie tego miasta ma się coraz lepiej, dzięki czemu tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów o każdej porze roku. A że atrakcji jest tu sporo, wypoczynek w rejonie Lublina stanie się dla wielu z nas ciekawym i pouczającym doświadczeniem.